Nureyev: príbeh umelca, ktorý zmenil svet tanca na RTVS

RTVS odvysielala záznam divadelného predstavenia Štátneho divadla Košice o významnom tanečníkovi Rudolfovi Nureyevovi. Ak ste ho ani vy v čase o 23:15 nestihli, je stále dostupný v archíve televízie.

Biografický príbeh umelca, ktorý zmenil svet tanca. Je to príbeh o neslobode. O tom, že slobodu si treba vždy vybojovať, aj za cenu obetí. Rudolf Nureyev patril medzi najvýznamnejšie tanečné osobnosti 20. storočia. Inscenácia tvorcovia venujú Marilene a Andrejovi Halászovcom.

Divák sa cez spomienky Vladimíra Malakhova na jednu z najvýraznejších osobnosti svetových dejín profesionálneho tanečného umenia ponorí do vnútorného sveta Rudolfa Nureyeva, ktorý svojou technikou klasického tanca a umeleckou tvorbou výrazne prispel k rozvoju baletného umenia. „Vždy sa opieram o historické originály, a v prípade Nureyeva sú dostupné filmové diela, ale aj knižné, pramene. Naštudoval som si aj dokumentárne filmy a komunikujem so žijúcimi ľuďmi, ktorí ho osobne poznali,“ hovorí o vzniku nového baletu režisér a choreograf Ondrej Šoth.

Záznam z divadelného predstavenia si môžete pozrieť v archíve RTVS:

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/19635#205

Zdroj: https://mojakultura.sk/nureyev-pribeh-umelca-ktory-zmenil-svet-tanca-na-rtvs/

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *