RTVS uvedie záznam opery Svätopluk s Petrom Mikulášom v hlavnej úlohe

Jedna z najvýznamnejších, hudobne, dramaticky i tematicky najzaujímavejších opier slovenského skladateľa Eugena Suchoňa. Svätopluk s podtitulom Hudobná dráma v troch dejstvách na libreto Eugena Suchoňa, Ivana Stodolu a Jely Krčméry-Vrteľovej spracovali tvorcovia voľne podľa drámy Ivana Stodolu Kráľ Svätopluk. Ak ste toto originálne spracované predstavenie v réžii Romana Poláka nevideli v SND, vrelo odporúčame záznam, ktorý v premiére odvysiela naša verejnoprávna televízia.

Monumentálna historická opera nie je len sondou do dávnej slovanskej minulosti, ale aj presvedčivou hudobnou drámou so zaujímavým vnútorným svetom hlavných postáv. Vládca Svätopluk má pred sebou dilemu: postaviť sa za novú kresťanskú budúcnosť alebo ustúpiť pohanom, nasledovať odkaz Rastislava alebo sa držať moci za každú cenu? Jeho vnútro je sužované i osobnou drámou panovníka, ktorý sa na ceste k moci dopustil ťažkých morálnych deliktov. Zmierenie s Bohom i vlastným svedomím prichádza ako vyvrcholenie drámy na záver v podobe prorockej panovníckej múdrosti a zhovievavosti.

Nová inscenácia režiséra Romana Poláka však otvára aj témy, ktoré rieši súčasná spoločnosť. Postavíme sa za slobodu a udržateľnú budúcnosť alebo ustúpime tým, ktorí nevidia ani niekoľko krokov dopredu? Zásadná historická téma v novej, vizuálne silnej a filozofickej koncepcii. 

Na televíznych obrazovkách budete mať možnosť vidieť záznam Suchoňovho kľúčového operného diela, ktoré sa na javisko Opery SND vrátilo v roku 2023. Opera Slovenského národného divadla vstúpila uvedením tejto impozantnej historickej fresky do 104. divadelnej sezóny. Uviedla ju v dňoch 1. a 3. septembra 2023 k 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky a Dňa ústavy.

Od roku 1960, keď mal Svätopluk svetovú premiéru, je to už piata inscenácia tejto hudobnej drámy v Slovenskom národnom divadle. Vracia sa ako výrečný svedok slovenskej opernej histórie, ako nositeľ posolstva, ako impulz na zamyslenie a prehodnotenie historických postojov v širších kontextoch.  Podľa režiséra Romana Poláka „je to dráma shakespearovských rozmerov, príbeh o zhubnom mechanizme moci, a aj keď je to historický námet, je veľmi živý aj v súčasnom svete“. Polák kladie zásadné otázky o nepoučiteľnosti človeka v boji o moc kráčajúceho dejinami aj po spálenej zemi. O, aby tieto myšlienky, aktualizujúce dielo, ostali zachované, sa snažili akcentovať aj tvorcovia televízneho záznamu (réžia a strih televízneho záznamu Anton Faraonov).

Hlavnú úlohu stvárnil operný spevák Peter Mikuláš a odborná i laická verejnosť sa zhoduje, že táto postava je jeho životnou. Tak vierohodne stvárniť tohto panovníka nedokáže z našich spevákov tohto oboru stvárniť nik. Peter Mikuláš, ktorý v týchto dňoch oslavuje krásne jubileum – 70 rokov, interpretuje Svätopluka vo skvelej forme. Po prvý raz sa k jej stvárneniu dostal ako tridsiatnik, aktuálne je to jeho účinkovanie v tretej inscenácii tejto opery (réžie: Branislav Kriška, Juraj Jakubisko, Roman Polák). Ako sa vyjadril náš najlepší basový spevák, predstaviteľ hlavnej postavy: „Polákovi nešlo iba o známe a symbolické tri prúty, ale najmä o to, kam až sa môže dostať ľudská zloba“.

V ďalšom obsadení sa predstavia: Daniel Čapkovič, Ondrej Šaling, Peter Račko, Pavol Remenár, Jolana Fogašová, Eva Hornyáková, Tomáš Juhás, Monika Fabianová, Michal Onufer, Róbert Remeselník a samozrejme, Zbor a Orchester Opery SND pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa.

https://www.rtvs.sk/televizia/program/20790/448181

Záznam inscenácie hudobnej drámy Eugena Suchoňa Svätopluk zo Slovenského národného divadla vám v premiére ponúka STV2 dňa 28. januára 2024 o 20:10. Dĺžka záznamu je 174 minút, pre RTVS záznam pripravila spoločnosť FART STUDIO, s.r.o.

Zdroj: https://mojakultura.sk/rtvs-uvedie-zaznam-opery-svatopluk-s-petrom-mikulasom-v-hlavnej-ulohe/

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *